Już nawet kilka minut bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne może być niebezpieczne dla zdrowia. Przy pomocy narzędzia Omni Calculator każdy może sprawdzić ile wynosi jego limit bezpiecznego przebywania na słońcu.
Kwadrans, czyli 2 razy za długo?
Taka konfiguracja wyliczenia najmocniej uświadamia nam jak silnie oddziałuje na naszą skórę promieniowanie UV. Oczywiście, jeśli dodamy krem z odpowiednim poziomem ochrony czas ten wyraźnie się wydłuży, do 2-3 godzin. Dłuższy będzie również dla wyższych fototypów skóry a różnice są tu dość wyraźne. Warto więc uświadomić sobie ile wynosi nasza indywidualna granica, aby móc skutecznie chronić się przed słońcem.
Lek. Aleksandra Zając, Omni Calculator
Świadomy wypoczynek
Najkrótsze fale (UVC) nie mają dla nas znaczenia zdrowotnego, średnie (UVB) wywołują rumień i opaleniznę. Najdłuższe fale (UVA) z kolei penetrują wgłąb skóry - również przez szyby i cienką odzież - i są odpowiedzialne za najgroźniejsze konsekwencje opalania, czyli czerniaka i inne nowotwory skóry. Przyspieszają też starzenie się skóry, w tym powstawanie zmarszczek i przebarwień. Należy mieć tego świadomość - zaczerwienienie, swędzenie czy „piekąca” i schodząca skóra mogą być najdelikatniejszymi skutkami ubocznymi przesadnego opalania. Warto również pamiętać o nawadnianiu organizmu, ochronie głowy, oczu oraz ciała luźnym ubraniem i stosowaniu kremu z filtrem. Tak naprawdę trudno jednak mówić o jakiejkolwiek „bezpiecznej dawce promieniowania UV”. Zachęcam za to do stosowania w pełni niegroźnych alternatyw takich jak samoopalacze czy opalanie natryskowe.
Lek. Aleksandra Zając, Omni Calculator